Splácet hypotéku je bezpečné

Občas se setkáváme s názorem, že splácet hypotéku je nebezpečné, když nevíte, co bude za pár let. Jde o častý a velký omyl. Splácet hypotéku je bezpečné životní rozhodnutí.

Dům Pavla 2

”Jak můžeš jít do rizika hypotéky?
Nebudeš moci splácet, seberou ti dům.”

Tak to je častý, avšak zcela neznalý názor. Autoři těchto myšlenek chybně zaměňují hypotéku s leasingem. U hypotéky svůj dům plně vlastníte. A můžete uplatňovat svá práva majitele. Na domě má banka zástavní právo, a to vždy jen do výše dosud nesplaceného zbytku půjčky. Neručíte tedy celým domem, jak se někteří domnívají, nýbrž jen částí v hodnotě nezaplaceného dluhu.

Pokud budete svoji hypotéku splácet deset let, bude hodnota domu výrazně vyšší než dluh bance. V jakémkoliv momentu se můžete rozhodnout svůj dům prodat, vyplatit bance zbytek půjčky a zbylá hodnota domu Vám zůstává jako Váš majetek.

Porovnejme tedy dvě situace. V jedné platíte deset let nájem, ve druhé deset let hypotéku. Nastane situace, která Vám neumožní dále splácet. V případě nájmu jste přirozeně přišli o všechny dosud zaplacené peníze. Za deset let placení není vytvořená koruna majetku, která by Vám v obtížné situaci pomohla. Ve druhém případě dům prodáváte. Nejspíše prostřednictvím programu ES zpětného odkupu. Vrátí se Vám tak všechny peníze, které jste za deset let splácením zaplatili.

V ES neustále rozvíjíme program Jistota. Umět účinně pomoci klientům v obtížné situaci považujeme za svoji zásadní úlohu. Jako náš klient dostanete v případě nečekané situace značnou podporu. Získáte i možnost, že od Vás náš dům odkoupíme zpět, a tak Vás zbavíme závazků banky a zároveň Vám ochráníme prostředky, které jste do splácení již dali.

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 23.7.2014.
Aktualizováno: 23.7.2014 zpět

http://program-nulova-hotovost.ekonomickestavby.com/bulletin1407_49.cz/splacet-hypoteku-je-bezpecne.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.